۴ تیر: آغاز جنگ کره

۶۷ سال پیش در چنین روزی، با به اوج رسیدن تنش‌های سیاسی میان دو بخش کشور کره که با تازگی از استعمار ژاپن آزاد شده بودند، جنگ کره آغاز شد.

شبه جزیره کره از سال ۱۹۰۵ به‌طور کامل تحت اشغال نظامی امپراتوری ژاپن قرار داشت و این اشغال نظامی تا پایان جنگ جهانی دوم به طول انجامید. با پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵۵ و خروج نیروهای ژاپنی از شبه جزیره کره، نفوذ کمونیست از سوی شوروی و چین در بخش شمالی و تفکرات ضد کمونیستی در جنوب شبه جزیره کره با حمایت غرب گسترش یافت تا ۶۷ سال پیش در چنین روزی (۲۵ ژوئن ۱۹۵۰)، ارتش کره شمالی به رهبری کیم ایل سونگ با عبور از مدار ۳۸ درجه نام خود را به‌عنوان آغازگر جنگ کره ثبت کند و مردمی که ۵۰ سال استعمار و ظلم امپراتوری ژاپن را تحمل کرده بودند، این بار جنگ داخلی را گریبان‌گیر خود ببینند. بعد از پایان جنگ جهانی دوم، ارتش آمریکا از جنوب و ارتش شوری از شمال شبه جزیره کره را اشغال نمودند. تفکرات کمونیستی در میان مردم شمالی شبه جزیره‌ی کره، تفکرات غالب بود؛ درحالی‌که مردم در بخش جنوبی تمایل چندانی به تفکرات کمونیستی نشان نمی‌دادند. ارتش آمریکا و شوروی بعد از ورود از شمال و جنوب، خطی را که به مدار ۳۸ درجه معروف شده است، به‌عنوان مرز انتخاب کردند. تلاش‌های زیادی برای برگزاری انتخابات آزاد در سراسر کشور کره انجام پذیرفت؛ ولی به دلیل مداخله‌های آمریکا و شوروی این تلاش‌ها با شکست مواجه شد و تنش میان دو گروه افزایش یافت. سرانجام یک حکومت در بخش جنوبی به کمک آمریکا و یک حکومت در بخش شمالی به کمک شوروی به قدرت رسید که هیچ‌یک از این دو حکومت، دیگری را به رسمیت نشناخت و هر کدام ادعای حاکمیت بر کل شبه جزیره کره را داشتند.

با افزایش تنش میان دو حکومت، سرانجام در ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ ارتش کره‌ شمالی با عبور از مدار ۳۸ درجه جنگ دو کره را آغاز کرد. ارتش کره شمالی که از نظر تجهیزات بسیار جلوتر از نیروهای کره جنوبی قرار داشت، به‌سرعت مناطق شمالی، شهر سئول و تمام مناطق کره جنوبی به‌جز شهر بوسان را اشغال کرد و تحت کنترل خود درآورد. با آغاز یورش نیروهای کره شمالی، آمریکا با نفوذ در سازمان ملل و همچنین بهره بردن از این موضوع که شوروی در آن زمان با وجود داشتن حق وتو، سازمان ملل را تحریم کرده بود، توانست نظر اعضا را به اقدام نظامی در شبه جزیره کره جلب کند تا نیروهای سازمان ملل و آمریکا وارد خاک شبه جزیره کره شوند. با ورود نیروهای آمریکایی، ارتش کره شمالی به‌سرعت شکست خورد و عقب‌نشینی کرد؛ تا جایی که پیونگ‌یانگ نیز به اشغال نیروهای آمریکایی درآمد و آن‌ها توانستند تقریباً کل شبه جزیره کره را به اشغال خود درآورند. در این وضعیت شوروی و دولت کمونیستی مائو در چین که نگران درگیری مستقیم با نیروهای آمریکایی و آغاز یک جنگ جهانی دیگر بودند، سعی کردند به‌صورت غیر‌مستقیم به حمایت خود از حکومت پیونگ یانگ ادامه دهند. در این بین حدود یک میلیون سرباز چینی وارد کره شمالی شدند و با نیروهای آمریکایی درگیر شدند؛ حکومت چین حضور این نیروها را خودجوش عنوان کرد. به‌موجب حضور نیروهای چینی با حمایت پشت پرده‌ی شوروی، نیروهای آمریکایی و سازمان ملل به همان مرز مدار ۳۸ درجه عقب‌نشینی و منطقه‌ی جنگی را در این منطقه حفظ کردند. بعد از این جریان، در سال ۱۹۵۱ و با افزایش فشارهای بین‌المللی و همچنین بیم آمریکا از نتایج ادامه‌ی درگیری با نیروهای چینی که منجر به جنگ جهانی سوم شود، طرفین برای شروع مذاکرات صلح توافق کردند؛ ولی مذاکرات تا ۲ سال به طول انجامید و سرانجام پیمان آتش‌بس میان دو طرف در سال ۱۹۵۳ منعقد شد. شرایط سیاسی دو طرف تاکنون در حالت آتش‌بس باقی مانده است و کماکان پیمان صلح میان دو طرف به امضاء نرسیده است.

حاصل این جنگ، تنها جدایی دو ملت در مدار ۳۸ درجه و بیش از ۲.۵ میلیون کشته و زخمی از مردم بی‌دفاع کره در کنار نیم میلیون سرباز کره‌ای که جان خود را از دست دادند، بوده است.

۳ تیر: افتتاح کانال آبی تریانا در روم

۱۹۰۸ سال پیش در چنین روزیُ کانال آبی آکوا تریانا به دست تراژان، امپراتور روم باستان افتتاح شد. این کانال آبی یکی از شاهکارهای مهندسی در روم باستان به‌حساب می‌آید.
سال پیش در چنین روزی (۲۴ ژوئن سال ۱۰۹ میلادی)، کانال آبی آکوا تریانا به دست امپراتور روم، تراژان افتتاح شد. مارکوس اولیپیوس تراژانوس که به تراژان معروف است، از سال ۹۷ تا ۱۱۷ میلادی امپراتور روم بود. مورخین از وی به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین قیصران روم و حتی بعضی از وی به‌عنوان بزرگ‌ترین قیصر روم باستان یاد می‌کنند. در کنار این موضوع که تراژان قیصر روم بود، یکی از شجاع‌ترین، باهوش‌ترین و با درایت فرماندهان نظامی تمام دوران حکومت روم نیز به‌حساب می‌آید.
دوران حکومت وی مقارن با حکومت سلسله اشکانیان در ایران بود. به دلیل مناقشه‌ای که ایران و رم بر سر سرزمین ارمنستان داشتند و مداخله ایران در انتخاب حاکم وقت ارمنستان، این پادشاه رومی حمله‌ای به ایران ترتیب داد و صلح ۵۰ ساله‌ای را که میان روم و ایران پابرجا مانده بود، شکست. تراژان بعد از فتح ارمنستان به سمت جنوب حرکت کرد و شهرهای بابل، تیسفون و سلوکیه را نیز تصرف کرد. او سپس به سمت خلیج فارس حرکت کرد و شهر شوش را نیز به سلطه خود درآورد. اما با خروج ارتش روم، مردم این شهرها با شورش علیه رومیان کنترل شهرها را پس گرفتند تا خسرو اشکانی مجددا به حکمرانی برسد.
کانال آبی که تراژان در سال ۱۰۹ میلادی و قبل از حمله به ایران افتتاح کرده بود تا قرن هفدهم میلادی مورد استفاده مردم روم قرار می‌گرفت؛ ولی از اواخر قرن هفدهم میلادی دیگر مورد استفاده قرار نگرفت تا این یادگار روم باستان که برای قرن‌های متوالی آب مورد نیاز مردم شهر روم را تأمین می‌کرد، بازنشسته شود.

کشف یک نقاب ۳۰۰۰ ساله و احتمال تجدید نظر اساسی در تاریخ آمریکای جنوبی

 

نقابی مسی در آمریکای جنوبی کشف شد که نشان‌دهنده‌ی دستیابی به فناوری فلزکاری در زمانی نزدیک به ۳۰۰۰ سال پیش است.

نقابی مربع شکل و از جنس مس در حفاری‌های شمال غربی آرژانتین پیدا شده است و نزدیک به ۳۰۰۰ سال عمر دارد. این نقاب می‌تواند تفکر ما را در مورد زمان آغاز فعالیت‌های فلزی مردم این ناحیه، تغییر دهد.

بسیاری از کارشناسان این‌گونه می‌انگارند که فلزکاری (مطالعه‌ی خواص فیزیکی و شیمیایی فلز) نخستین بار در پرو توسعه یافته است. اما پیدا شدن این نقاب مسی معادلات را بر هم زده است: این نقاب کیلومترها دورتر از کوهستان آند پیدا شده و عمر آن از مصنوعات فلزی کشف‌شده در پرو، بیشتر است.

باستان‌شناسان دانشگاه بوئنوس آیرس می‌گویند رسیدن به فلزکاری پیچیده‌، جهشی بزرگ در فناوری زمان‌های تاریخی باستانی است. به همین دلیل جمع‌آوری شواهد مربوط به این دوره مهم است. گروه پژوهشی این‌گونه توضیح می‌دهند:

این نقاب قدیمی‌ترین شیء مسی شکل داده‌شده است که در آند پیدا شده است. تاریخ‌گذاری رادیو کربن این شیء نشان می‌دهد که فناوری فلزکاری در بیش از یک ناحیه از آند شکل گرفته است.

نخستین بار روستاییان این نقاب را در سال ۲۰۰۵ پیدا کردند؛ اما به‌تازگی سن این نقاب ۱۸ در ۱۵ سانتی‌متری مشخص شده است. باستان شناسان ۱۴ اسکلت در کنار نقاب پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد این نقاب بخشی از یک مراسم خاک‌سپاری بوده است.

همان‌طور که در تصویر بالای صفحه می‌بینید، این نقاب ۹ سوراخ کوچک دارد؛ بنابراین به‌صورت بسته می‌شود و سوراخ‌ها هم برای چشم، بینی و دهان در نظر گرفته شده‌اند.

روی برخی استخوان‌ها اثر خفیفی از رنگ سبز به چشم می‌خورد. این اثرات می‌تواند کربنات مس باشد که از نقاب یا هر شی‌ء مسی استفاده‌شده‌ی دیگر روی استخوان‌ها به‌ جا مانده باشد.

قدمت استخوان‌ها به بین ۱۴۱۴ و ۱۰۱۰ سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. اگر نقاب در همان زمان دفن شده باشد، فلزکاران آرژانتینی بسیار زودتر از آنچه پیش از این تصور می‌شد، مشغول فلزکاری طرح‌های پیچیده بوده‌اند.

مکان پیدا شدن این نقاب به سایت باستان‌شناسی بوردو مارسیال نزدیک است. گمان می‌رود که جامعه‌ای پر‌جمعیت در زمانی حدود ۲۰۰۰ سال پیش در منطقه‌ی بوردو مارسیال زیسته باشند. اما مراسم تدفین، یک هزاره پیش از آن نیز در آن نواحی انجام می‌شده است.

بر اساس گفته‌ی کارشناسان، این نقاب با استفاده از تکنیکی تکرارپذیر ساخته شده است. در این تکنیک، مس داغ می‌شود و پس از سرد شدن، چکش‌کاری می‌شود. این نقاب از مس خالص ساخته شده و این مس احتمالا از دره‌ی هوالفین، ۷۰ کیلومتر آن‌سوتر از مکان پیدا شدن نقاب، استخراج شده است. آنچه این کشف را هیجان‌انگیز می‌کند، شکل‌گیری این نقاب به فرمی سه‌بعدی و قابل تشخیص و سوراخ‌دار بودن آن است. چنین خصوصیتی نشان‌دهنده‌ی سطح مهارت بالاتر این شیء نسبت به دیگر مصنوعات پیداشده از همین دوره‌ی زمانی در آمریکای جنوبی است.

اگر این قسمت از آرژانتین و آند، از مکان‌های توسعه‌ی فلزکاری باشد؛ مورخان موضوعات بسیاری برای تفکر و پژوهش بیشتر در این زمینه خواهند یافت.

ساخت چنین شیئی از مس، به توسعه‌ی برنز منجر می‌شد. برنز که از مس، آرسنیک و قلع ساخته می‌شود، پیشرفتی بسیار مهم به شمار می‌رود؛ به‌قدری که عصری مخصوص به خود در تاریخ دارد. دستیابی به برنز، به سلاح‌هایی بهبودیافته منجر می‌شود که قدمی مهم در تمدن‌های باستانی محسوب می‌شد.

یافته‌های این پژوهش در Antiquity منتشر شده است.

شروع عملیات بارباروسا

 

۷۶ سال پیش در چنین روزی، ماشین جنگی آلمان عملیات بارباروسا را با هدف شکست ارتش سرخ و از بین بردن نیروهای شوروی به فرمان آدولف هیتلر آغاز کرد.

 

۷۶ سال پیش در چنین روزی (۲۲ ژوئن ۱۹۴۱)، عملیات نظامی آلمان نازی به فرمان آدولف هیتلر و با رمز بارباروسا آغاز شد. هیتلر نام این عملیات را به افتخار فردریش بارباروسا، فرمانروای قرون وسطای آلمان که به ملت آلمان خدمات زیادی کرده بود، انتخاب کرد. در این عملیات نظامی که شاید پیچیده‌ترین عملیات نظامی تاریخ به شمار رود، مشکلات لجستیک و وسعت کشور روسیه و جبهه گسترده عملیات، کار را دشوار کرده بود. کشورهای ایتالیا، فنلاند، رومانی، مجارستان، اسلواکی و کرواسی نیز آلمان‌ها را یاری می‌کردند.

با فرمان آغاز عملیات حدود، ۴ میلیون سرباز متحدین در خط مقدم به وسعت ۳۰۰۰ کیلومتر عملیات بارباروسا را شروع کردند و طولانی‌ترین خط مقدم جنگی در تاریخ را به وجود آوردند. در این عملیات آلمان‌ها از ۶۰۰ هزار خودروی زرهی و ۷۵۰ هزار سواره‌نظام  به همراه ۴۳۰۰ تانک، ۴۳۸۹ هواپیمای جنگی و ۷۲۰۰ توپخانه استفاده کردند. در یورش نظامی آلمان به شوروی از سال ۱۹۴۱ تا ۱۹۴۴، ارتش هیتلر ۹۵% تلفات کل جنگ خود را متحمل شد و در سوی دیگر، ۶۵% کل تلفات متحدین نیز مربوط به این جنگ است.

در عملیات بارباروسا ارتش آلمان به سه گروه اصلی شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم‌بندی شده بود که هر یک مأموریت‌های ویژه و خاصی را به‌طور هم‌زمان دنبال می‌کرد. گروه شمال از ارتش شانزده و هجده ورماخت در کنار ارتش چهارم زرهی آلمان تشکیل شده بود و وظیفه آن‌ها بعد از تصرف لنینگراد حرکت به سمت شمال روسیه، قطع ارتباط نیروهای شمالی ارتش سرخ و از بین بردن‌ آن‌ها در عملیات مشترک با نیروهای فنلاند و در نهایت حرکت به سمت مسکو بود.

گروه مرکزی از ترکیب ارتش چهارم و نهم ورماخت در کنار ارتش دوم و سوم زرهی تشکیل شده بود که هدف آن‌ها شکستن خطوط دفاعی شوروی در لهستان و حرکت مستقیم به سمت مسکو بود. ارتش جنوب متشکل از ارتش شش، یازده و هفده ورماخت در کنار ارتش زرهی اول آلمان بود که ارتش سوم و چهارم رومانی نیز آن‌ها را همراهی می‌کردند. هدف این گروه حمله به مناطق جنوبی شوروی اشغال استالینگراد و دسترسی به مناطق نفت‌خیز باکو بود تا بتوانندسوخت یگان‌های زرهی ارتش آلمان را در جنگ تأمین نمایند. عملیات گازانبری آلمان‌ها طوری طراحی شده بود که قوی‌ترین خطوط دفاعی ارتش سرخ را از میان می‌برد؛ ولی روس‌ها استراتژی موفقی را در قبال آلمان‌ها استفاده کردند که ارتش آلمان را تضعیف کرد.

فرماندهان ارتش شوروی بجای درگیری مستقیم با آلمان‌ها فرمان عقب‌نشینی صادر کردند و اجازه دادند ارتش آلمان به‌سرعت در حدود ۵۰۰ هزار مایل در خاک شوروی پیش روی کند. آن‌ها چند هدف را دنبال کردند. نخست جلوگیری از تلفات سنگین و از دست دادن تجهیزات نظامی، دوم مشکل کردن تدارکات و لجستیک جنگی برای آلمان‌ها و در نهایت طول دادن جنگ تا زمستان. ارتش سرخ به رهبری استالین قصد داشت فرصت لازم برای تجهیز ارتش برای مقابله با آلمان‌ها را ایجاد کند و بعد از تضعیف آن‌ها حمله اصلی را آغاز کند که این طرح تا سال ۱۹۴۴ به طول انجامید. برنامه لجستیک آلمان‌ها در جنگ با شوروی یکی از دقیق‌ترین و پیچیده‌ترین برنامه‌های لجستیکی است؛ چراکه آن‌ها مجبور بودند سوخت و تجهیزات نظامی ۴ میلیون سرباز و هزاران ماشین جنگی را در عمق خاک شوروی و با خط مقدم بیش از ۳۰۰۰ کیلومتر تأمین کنند.

یکی از دلایل شکست سنگین آلمان‌ها در شوروی به خاطر پافشاری شدید هیتلر به پیشروی سریع نیروهای متحدین به سمت مسکو حتی در طول زمستان بود. آلمان‌ها با مقاومت سنگین مردم شوروی روبرو شدند، به‌طوری‌که شهر لنینگراد بعد از سه سال محاصره به تسلیم نیروهای آلمانی درنیامد تا در کنار بزرگ‌ترین فجایع انسانی در این شهر مثل آدم‌خواری، ارتش آلمان نتواند این شهر را به اشغال خود درآورد.

شکست هیتلر در روسیه شبیه سرنوشتی است که ناپلئون بناپارت با آن روبرو شد. وسعت و سرما دو نیرویی هستند که از سرزمین روسیه در مقابل دشمنان دفاع می‌کنند و ارتش سرخ به‌خوبی از این دو نیرو در مقابل ماشین زرهی آلمان استفاده کرد. عدم موفقیت ماشین جنگی آلمان در خاک شوروی از سال ۱۹۴۳ به بعد تا حدی آلمان را تضعیف کرد که دیگر قادر به ادامه جنگ در شمال آفریقا و غرب نبود و آن‌ها درنهایت تسلیم نیروهای متفقین شدند.

 

۳۰ خرداد: ثبت اختراع دستگاه تلگراف

۱۷۷ سال پیش در چنین روزی، پتنت ساموئل مورس برای اختراع دستگاه تلگراف ثبت شد تا برای اولین بار در تاریخ، ارتباطات از راه دور به‌صورت هم‌زمان ممکن   شود.

۱۷۷ سال پیش در چنین روزی (۲۰ ژوئن ۱۸۴۰)، نقاش و مخترع آمریکایی ساموئل فاینلی بریس مورس، اختراع خود را به نام تلگراف با شماره US1647 A ثبت کرد. ساموئل مورس در دوران خود یک نقاش خبره و موفق بود؛ ولی دست سرنوشت تقدیر دیگری برای وی به‌منظور باقی ماندن در تاریخ در نظر داشت. زمانی که مورس با پدیده‌ی برق و جریان الکتریکی آشنا شد، از آن پس تمام تلاش خود را معطوف آزمایش و تحقیق در خصوص آن کرد. وی اولین نمونه از دستگاه تلگراف را در سال ۱۸۳۲۲ ساخت؛ ولی تکمیل این اختراع و همچنین نهایی کردن کد‌های ارتباطی وی که بعدها به کد مورس معروف شد، تا سال ۱۸۳۹ به طول انجامید.

در روش کد مورس برای انتقال پیام از طریق نشانه‌های بلند و کوتاه استاندارد به نام خط و نقطه استفاده می‌شود و در سال ۱۸۹۰ کد مورس شناخته‌ترین روش ارتباطی در صنعت مخابرات به‌حساب می‌آمد؛ ولی در دنیای کنونی، به دلیل پیشرفت‌های صورت‌پذیرفته در زیرساخت‌های ارتباطی، استفاده از کد‌ مورس تنها در موارد اضطراری یا موارد تخصصی ناوبری استفاده می‌شود. شاید معروف‌ترین کد مورس در حال حاضر کد · · · – – – · · · باشد که همان S.O.S معروف است. مورس اختراع خود را در سال ۱۸۴۰ به ثبت رساند و با دریافت بودجه ۳۰۰۰۰ دلاری از کنگره آمریکا در سال ۱۸۴۴، اولین خطوط ارتباطی تلگراف را در آمریکا راه‌اندازی کرد و بعد از آن، این اختراع به دلیل نیاز بشر به برقراری ارتباطات سریع، در سراسر جهان گسترش یافت.

بعضی از متفکرین تاریخ سیاسی و اقتصادی جهان، اختراع مورس را یکی از مهم‌ترین اتفاقات قرن ۱۹ میلادی به‌حساب می‌آورند که بسیاری از ناممکن‌ها را در جهان آن روز ممکن ساخت.

دیگر رویدادهای مهم ۳۰ خرداد (۲۰ ژوئن)

۱۹۲۶ - اختراع تلفن‌های بی‌سیم داخل خودرو در آلمان

۱۹۷۹ - استفاده از پنل‌های خورشیدی در سقف کاخ سفید به دستور جیمی کارتر

۲۰۰۳ - تأسیس بنیاد WikiMedia برای مدیریت پروژه‌های ویکی مانند ویکی‌پدیا

مقالات دیگر...

در باره ما

وبگاه مواد شیمیایی مرک وارد کننده عمده مواد شیمیایی مرک آلمان و اصلی ترین عامل توزیع کننده محصولات مرک در ایران می باشد .وبگاه مواد شیمیایی مرک , دست اول ترین توزیع کننده مواد شیمیایی مرک در ایران می باشد . بنابرین شما به ارزان ترین قیمت در بازار دست خواهید یافت  چراکه این تخصص ماست .

لینک های مرتبط

طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه هرگونه کپی برداری ممنوع بوده و پیگرد قانونیتوسط پلیس سایبری را دارد

تماس با ما

آدرس :

  • تهران - خیابان کارگر شمالی - خیابان فرصت شیرازی - تقاطع ولعصر

تلفن:

  • 74 21 59 66 021
  • 72 60 42 66 021

ایمیل:

  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

       

پیامک :

  • 10000 29 5000

فکس :

  • 79 61 77 89 021

 

JoomShaper